Poziome elektrownie wiatrowe HAWT to rozwiązanie powszechnie znane i stosowane na farmach wiatrowych. Również w dziedzinie małych i przydomowych elektrowni wiatrowych HAWT jest dużo bardziej rozpowszechniony, niż VAWT, co spowodowane jest większą ilością badań prowadzonych nad tą konstrukcją, niższą ceną oraz większą dostępnością.
Obecnie prowadzone są badania nad udoskonaleniem kształtu poziomych elektrowni wiatrowych, jednak wciąż najbardziej popularne są klasyczne kształty, które różnią się ilością zastosowanych łopat, przy czym im więcej łopat, tym mniejszy wiatr potrzebny jest to rozruchu turbiny, jednak jej moc maksymalna i wydajność jest przy tym mniejsza w stosunku do turbin o podobnej powierzchni oddziaływania wiatru przy mniejszej ilości łopot. Najbardziej popularne są dziś turbiny z trzema łopatami.
Podstawową zaletą korzystania z turbin poziomych jest ich wysoka wydajność przy większych prędkościach wiatru. Są też tańsze od pionowych turbin. Małe, przydomowe elektrownie wiatrowe o poziomej osi obrotu mają jednak także swoje wady:
- hałas emitowany przez te turbiny może być uciążliwy, gdy stoi ona blisko domu, lub na dachu.
- uczucie dyskomfortu przebywania w pobliży turbiny, które spowodowane jest wysokimi prędkościami, które osiągają końcówki łopat.
- konieczność dostosowania się turbiny do kierunku wiatru.
- konieczność hamowania przy silnym wietrze ze względu na niebezpieczeństwo zbyt mocnego rozkręcenia się turbiny.
Wiatraki HAWT wciąż są badane w celu zwiększenia ich sprawności. Ostatnio sporą popularność zyskują turbiny z wbudowanym dyfuzorem (zdjęcie po prawej). Wewnątrz dyfuzora, zgodnie z prawem Bernouliego, zgodnie z który w rurze o zmiennej średnicy występują zmiany prędkości przepływu gazu, wiatr przepływający przez niego będzie miał większą prędkość niż ten poza nim. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że turbiny tego typu często jednak ustawiają się tyłem do kierunku wiatru, co daje efekt odwrotny od zakładanego.
Mimo wad, poziome wiatraki HAWT można polecić, w miejscach o świetnych warunkach wiatrowych, gdy jest możliwość instalacji w pewnej odległości od domu.