Elektrownie wiatrowe są już w Polsce powszechnie znane z farm wiatrowych, których w Polsce już trochę powstało. Jednak nie każdy wie o mikro instalacjach przydomowych elektrowni wiatrowych, które każdy może zbudować i produkować prąd na własne potrzeby.
Przydomowe, małe elektrownie wiatrowe
czyli mikro instalacje to systemy służące do zasilania wewnętrznych obwodów elektrycznych w domach, czy firmach. Ich niewielkie rozmiary pozwalają stawiać je praktycznie wszędzie. Przydomowe wiatraki dzielą się na 2 główne grupy:
- elektrownie wiatrowe o poziomej osi obrotu, czyli w skrócie poziome, inaczej HAWT (Horizontal Axis Wind Turbine). Są budowane na kształt tradycyjnych wiatraków dużej mocy
- elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu, czyli w skrócie pionowe, inaczej VAWT (Vertical Axis Wind Turbine), które przypominają pionowy walec. Charakterystyka obu rodzajów turbin została przedstawiona na osobnych podstronach.
Na rynku obecnie znajduje się wiele różnych rozwiązań przydomowych elektrowni wiatrowych. Dużo łatwiej jest znaleźć dobry wiatrak poziomy, ze względu na większą jego popularność. Producenci i dystrybutorzy tych urządzeń chwalą się przeróżnymi parametrami.
Na co zatem należy zwracać uwagę kupując wiatrak?
- Kraj pochodzenia. Mimo dużego rozwoju tej technologii w Azii, chińskie wiatraki są wciąż bardzo niepewne. Ich parametry są często mocno wyśrubowane, a w praktyce często okazuje się, że są nieosiągalne. Zdarzają się także problemy z samą charakterystyką wytworzonego prądu, która stwarza problemy przy jego przetwarzaniu. Europejskie i amerykańskie rozwiązania z kolei są często bardzo drogie. Należy zatem bardzo ostrożnie podchodzić do przedstawianych parametrów, ponieważ po zakupie trudno jest udowodnić, że dany wiatrak nie spełnia parametrów technicznych, deklarowanych przez producenta, czy dystrybutora.
- Krzywa mocy. Producenci i dystrybutorzy opisując przydomowe elektrownie wiatrowe podają ich moc. W praktyce ten parametr to tak zwana moc nominalna, czyli taka, która jest osiągana w optymalnym punkcie turbiny. Moce nominalne są osiągane przy wiatrach 12-14 metrów na sekundę, czyli takich, które zdarzają się w Polsce 3-4 razy w roku. Bardziej istotne są zatem moce, które są osiągane przy wiatrach występujących w Polsce, czyli 4-6 m/s. Jeśli zatem dystrybutor lub producent podaje moc nominalną przy wietrze 8-9 m/s, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że jest to informacja nieprawdziwa. Poza tym krzywa mocy jest trudna do narysowania, ponieważ w różnych sytuacjach przy danym wietrze turbina wiatrowa będzie produkowała różne moce, co zależne jest od takich czynników, jak ciśnienie, wilgotność powietrza i zmienność wiatru. Krzywa mocy powinna być zatem podana w formie korytarza uzyskiwanych wyników.
- Sterowanie, czyli regulator ładowania akumulatorów. Póki co polskie gospodarstwa domowe są zmuszone budować tzw instalacje off-grid, czyli tzw. wyspowe. Do takiej instalacji niezbędne są akumulatory. Turbiny wiatrowe produkują prąd zmienny, o bardzo zmiennych napięciach, co utrudnia ładowanie akumulatorów. Kupując małe elektrownie wiatrowe należy zatem zwrócić uwagę na to, czy mają dedykowany przez producenta i kompatybilny regulator ładowania akumulatorów.
Elektrownie wiatrowe przekształcają energię, którą przenosi wiatr na energię elektryczną. Każdy wiatrak ma swoją określoną powierzchnię, na którą oddziałuje wiatr, z kolei wiatr o określonej powierzchni, gęstości, wilgotności i prędkości przenosi odpowiednią, dającą się określić energię. Parametr informujący o tym ile tej energii zostaje faktycznie przekształcone na prąd to wydajność turbiny. Małe elektrownie wiatrowe mają wydajność na poziomie około 20-40%. Kupując elektrownię wiatrową można zatem łatwo sprawdzić, czy parametry deklarowane przez sprzedawce są w ogóle realne. Często bowiem zdarza się, że aby osiągnąć deklarowaną moc, mała elektrownia wiatrowa musiała by pracować z wydajnością 80%, a nawet powyżej 100%, co jest oczywiście fizycznie niemożliwe, ponieważ nie da się wytworzyć energii większej, niż została przyłożona, bez dodatkowego zasilania. Aby zatem uniknąć kłopotów należy skontaktować się ze specjalistą, który w prosty sposób określi i oceni te parametry. Oze24.eu oczywiście służy pomocą.